Bitkiler için bulabileceğiniz en iyi nem / buhar makineleri

Çok uzun zamandır yazmak istediğim bir yazı.. Bundan 2 yıl önce buhar makinesi almak istediğimde memlekette bulunan bütün buhar makinesi içeriklerinin bebekler için yazıldığını farketmiştim. Aldığım 3 üründen çıkarttığım dersleri sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle kış aylarında mutlaka kullanılması gereken bir ürün. Sadece bitkiler için değil kullandıkça size de ne kadar faydası olduğunu anlayacaksınız. Her şeyde olduğu gibi havanın nem oranının düşük olması da iyi birşey değil. Düşük nem deride kuruluğa, göz kaşınmasına ve öksürüğe neden oluyor. Özellikle astım ya da alerjisi olan kişiler en çok kış aylarında sıkıntı yaşıyorlar. Benim evim bahçe katı dolayısıyla kışın çok sıcak ve kuru bir havası oluyor. Kaloriferin üstüne koyduğum su kaseleri yeterli etkiyi yaratmadığı için cözümü buhar makinesinde buldum. En büyük korkum ise evdeki rutubeti arttırmasıydı. Doğru kullanımda böyle bir durumlada karşılaşmadığımı söylemek istiyorum.

Doğru kullanım:
Zemine / parkeye yerleştirmiyorum, tabure üstüne koyuyorum buhar makinesini.
Duvar kenarına doğru üflettirmiyorum.
Neredeyse 2 günde bir 1-2 saat buhar makinesini çalıştırıyorum. Bundan daha fazlasi sıkıntı yaratabilir dikkat etmek lazım.

Eğer bitkilerinizin yaprakları sararmışsa, yaprakları yere doğru eğilmişse, kenarları artık kahverengileşip sertleşiyorsa kesinlikle odanızın nem oranı bitkiniz için yeterli değil.

Bitkilerin ihtiyacı olan nem oranı:
Orkideler: %40-70
Aşk Merdiveni : %40-50
Genel anlamda: %40-60

Bitkilerin bulunduğu odaya göre buhar makinesi seçmek:
Bitkileriniz oturma odanızda ise %50-60 arası nem oranı idealdir. Küçük bir oda için küçük, 40m² üstünde olan odalar için büyük bir buhar makinesi şart.

Sıcak buhar makineleri ortamda bulunan mikropların üremesine neden oluyor dolayısıyla soğuk buhar makinelerinden tercih ediyorum ben.

Buhar makinesine konulacak su: Aşağıda yazacağım bütün buhar makineleri için geçerli bir durum söz konusu. Musluk suyu asla ama asla kullanmayın! Distile olmuş su ya da kendi içme suyunuzdan koyun. Buhar makinelerinin geneli beyaz bir toz bırakıyor bitkilerin yapraklarında. Bu toz aslında suyun içinde bulunan minerallerin kalıntıları. Bu toz bitkinin hava almasını engelliyor ve dolayısıyla fotosentez yapmasını da. Hangi makineyi alırsak alalım musluk suyu kullanmıyoruz sonuç olarak.


Buhar makinesi bakımı:
Buhar makinesini en az ayda 4-5 kez temizlemeniz gerekiyor, çok sık kullanıcağınız için mikrop, bakteri üretmesi kuvvetle muhtemel.
Temizlemek için parçaları çıkartıp suda bekletiyorum, hatta suya 1-2 kaşık sirke ekliyorum. Genede aldığınız makinenin klavuzundan temizliğini nasıl yapılacağını okuyarak yapmak en iyisi.

Buhar makinelerinin içine herhangi bir uçucu yağ koymuyoruz çünkü bu buhurdanlık değil. Eğer uçucu yağ kullanmak istiyorsanız kaloriferin üstüne su dolu bir kase koyup uçucu yağ ekleyebilirsiniz.

Son bir tavsiye de benim düştüğüm tuzağa düşmeyin ve Aliexpress’den buhar makinesi almayın. Malesef bu makinelerin bircoğu sadece uçucu yağlar için üretilmiş yani gerçek bir bitki buhar makinesi değil. Buharı yeterli olmayacaktır, sadece bulunduğu ortamın kokusunu değiştiriyor o yüzden ucuzluğuna kanmayın çünkü işinize yaramayacaktır :)

Örnek 1
Örnek 2

İlk aldığım buhar makinesi:

Weewell Soğuk Buhar Makinesi WHC714

bitkiler için buhar makinesi

Özellikleri:

Etki alanı: 20 m²
Düşük enerji tüketimi
3L su haznesi
Soğuk buhar
Su bittiğinde otomatik kapanma
360 derece nem çıkışı

İyi yönleri:
Asla ses çıkartmıyor.
Temizlemesi çok kolay.
Su bittiğinde otomatik kapanıyor.

Ürünün eksileri:

 • 3L su alıyor bu hazne bir süreden sonra yetmiyor.
 • Su ayarını iyi belirlemek gerekiyor, çok su konulursa hazneye su sızıyor dolayısıyla parkelerde rutubete yol açabilir.
 • Nem göstergesi yok.
 • Suyu doldurduktan sonra makineyi ters tutup su haznesini yerleştirmeniz gerekiyor. Kolay ama arada unutup bütün suyu al aşağı etme gibi durumlar söz konusu :)
 • Max. 20m² alanlar için yeterli, yani 3L haznesi büyük odalar için söz konusu değil.
 • Zaman ayarı yok (yani 2 saat çalıştır sonra kapan gibi bir durum söz konusu değil)
 • Makinenin buhar çıkışı 360 derece değil. Yani sabit bir yöne buharı veriyor.


İkinci aldığım makine ise bu oldu:
Deerma F628S Ultraviyole (UVC) Ultrasonik Soğuk Buhar Makinesi

bitki nem makinesi önerileri boxofus

Özellikleri:

5 litrelik su haznesi
Soğuk buhar
Dijital sıcaklık ve nem göstergesi
Temiz ve taze buhar (sterilizasyon)

İyi yönleri:
Nem göstergesi kesinlikle. Dilediğiniz nem yüzdesine sabitliyorsunuz, eğer ortamın nemi bu oranın altına düşüyorsa makine tekrar çalışıyor. Nem ölçer almanıza gerek kalmıyor.
Haznesinin 5 litre olması.

360 derece havaya nemi dağıtması.

Oda sıcaklığını göstermesi.
UV özelliğinin olması.(suyu sterilize ediyor)

12 saat ayarı var, yani 1 saat sonra otomatik kapat ayarı mevcut.


Ürünün eksileri:

 • Nem göstergesi bazen saçmalıyor, mesela bulunduğu yerin yakınının nemini ölçüyor. Havasız ortamlarda nem sensörü doğru sonuç vermiyor. 40’ı gösteriyorsa 50’yi baz alabilirsiniz.
 • Sese hassassanız eğer ürünün her firsatta ses çıkardığını belirtmem lazım.  Elektrik gidiyor ötüyor, su haznesi bşalıyor ötüyor, zaman ayarı bitimine yakın ötüyor..
 • Akşam mavi bir ışığı mevcut, ışığa hassas bir bitki yetiştiriyorsanız dikkat edin derim.


Weewell Soğuk Buhar Makinesi WHC730

bitkiler için nem makinesi

Özellikleri:
5 litrelik su haznesi
Soğuk buhar
Zaman ayarı ile kapanma
Ortam Nem ve sıcaklık ölçme
Iyonizer
360 derece nem çıkışı
Uzaktan kumandalı

İyi yönleri:
Zaman ayarı ile kapanma özelliği. Evde yokken bile makineyi çalıştırabiliyorsunuz. 2,4,6, 8 ve 10 saat çalış gibi opsiyonları var.
Sessiz çalışması.
Su bitince otomatik kapanıyor.
Kireçlenmeyi önleyici filtresinin olması.
Nem göstergesi kesinlikle. Dilediğiniz nem yüzdesine sabitliyorsunuz, eğer ortamın nemi bu oranın altına düşüorsa makine tekrar çalışıyor. Nem ölçer almanıza gerek kalmıyor.

Ürünün eksileri:

 • 5 litre su haznesi olmasına rağmen bence max 20m² bir alanı idare edebilyior. Klavuzdan çıkan 35 m² bir alana etki ettiğine inanmıyorum.
 • Akşam çalıştırmayı düşünüyorsanız mavi bir ışık yaydığını belirtmem gerekiyor. Benim için sorun değildi ama ışığa hassas kişilerin aklında kalması gereken bir özellik.
 • Biraz ses çıkarttığını düşünüyorum.
 • Baktığım yorumlarda temizlemenin kolay olduğu yazıyordu ama bence diğer iki ürüne nazaran daha zor.


Eğer sizinde başka makinelerle deneyiminiz varsa benimle paylaşmaktan çekinmeyin. Ne kadar çok bilgi o kadar yeşil bitkiler :)
 • Histerezis frenleri, gergiler veya motor dinamometresi, endüstriyel V kayışı, PU kayışı, Triger kayışları gibi motor kontrol ürünleri mi arıyorsunuz?

  Kayışlarımız ve tork, hız ve güç için kendi denetleyicisi ve yazılımı ile basit motor test sistemimiz

  Kârlı olmadığı için kimsenin yapmak istemediği bazı özelleştirilmiş veya numune siparişleri (kendi maliyetimizle) almak için daha da ileri gidiyoruz, sadece teknolojimizi geliştirmek ve son 18 yılda deneyim kazanmak için.

  Bize ihtiyacınızı veya numunelerinizi gönderin, daha iyisini veya daha ucuzunu yapacağız!

  Doğru ve Güvenilir!

  Sizden herhangi bir yorum duymak için sabırsızlanıyorum.
  Teşekkürler ve iyi günler!
  Saygılarımla,
  Josephine
  Geçerli Kemer Sınırlı
  8F, Lider Endüstri Merkezi, Fo Tan, Hong Kong
  Web sitesi: https://www.validbelt.com/
  WhatsApp: 852-64628287
  E-posta: info@validbelt.com

  Brandie
 • Merhaba orkideler için günde kaç saat nemlendirmek gerekli sürekli mi çalışması lazım

  Safiye
 • http://slkjfdf.net/ – Omajip Igaguw gba.ppiv.boxofus.com.hpt.kz http://slkjfdf.net/

  qeqdibhapef
 • http://slkjfdf.net/ – Uemupeav Anekicos gva.bcim.boxofus.com.zqf.ma http://slkjfdf.net/

  ifesibequle
 • http://slkjfdf.net/ – Uxuuke Oastafudi krc.fper.boxofus.com.gsb.td http://slkjfdf.net/

  akifiwoxalay

Yorum Yaz