Eve Şifa Getiren Adaçayı Tütsüsü

Zamanın başlangıcından beri bitkiler bizim doğa ana ile olan kutsal bağlantımızı güçlendirmiştir. Bitkiler bizi besler, iyileştirir ve korur. Arkeolojik kalıntılar, 60.000 yıl öncesine kadar dayanır. İnsanoğlu o zamanlarda bile bitkileri kullanarak kendi ritüellerini geliştirmiştir.

Her topluluğun bitki kullanımı farklıdır. Topluluklar ve kabileler gerek gelenek gerekse coğrafi haritalarından yola çıkarak, toprağın el verdiği kadarı ile kendi baharatlarını, otlarını, reçetelerini ve bitki köklerini iyileştime ve ruhani dünya ile iletişim kurabilmek için kullanmışlardır.

İngilizce'de Adaçayı Sage olarak geçer ve asıl tanımı ‘a profoundly wise (wo)man’ yani oldukça bilge insan demektir. Bu ismin adaçayına verilmesi tabiki bir tesadüf değildir.

Kızılderiler yaşanılan bölgeye adaçayı ve sedir yakıldığı müddetce kötü ruhların giremediğine ve yaşadıkları kabilelerin kötü ruhlardan arındırıldığına inanırlardı. Doğan bebeklerin çadırlarında adaçayı kullanarak kutsal törenler düzenlerlerdi, böylece yeni doğan bebeğin ruhu ve evi arınmış olurdu. Aynı ritüel kabile içinde ölen birinin ateşle ritüelinde de kullanılırdı. Çünkü Kızılderili geleneklerine göre ölen ve doğan insan ışığa kavuşurdu.

Dumanla arınmanın kutsal ritüeli, Kuzey ve Güney Amerika'da ki yerli haktan gelir.Tabi doğanın korunması gerektiğine inanan Kızılderiler içinde bu böyle.

Dünyanın her bölgesinde adaçayı tütsüsü yakmak gibi bir ritüel vardır ama bulundukları coğrafi konuma göre adaçayları farklılıklar gösterir. White sage yani beyaz adaçay mesela Türkiye'ye göre daha ufak ve yaprakları geniştir. 

Bilimsel olarak:

Biraz önce anlattığım gibi Adaçayı bir ritüel olarak tarihte hemen hemen bütün topluluklarda kullanılmıştır. Ancak, bilimin kanıtladığı üzere Adaçayının tibbi yaralarıda vardır. Fenolik asit içerir, doğal bir dezenfektan olarak çalışır ve kötü bakterileri ve mantarları öldürür. Kurutulmuş Adaçayı içen insanlarda Candida (bağırsak mantarı) büyümesine engel olur. Adaçayı bolca tanen barındırır, bu da vücudunuzun fazla sıvı kaybını engellemesini sağlar. (Ufak bir not: emziren ya da hamile kadınların adaçayı tütsüsü ya da çayı kullanmaması lazım, zira süt kanallarını kapamaktadır.)

Adaçayı tütsüsü sayesinde çıkan duman ile vücudunuzun, evinizin, ofisinizin ve kutsal alanların negatif enerji temizliğini yapabilirsiniz. Yeni evde yakılan adaçayı eve bereket ve bolluk getirir, evden çıkan kişilerin enerjisini temizler.  Adaçayı yağı ise cildin iyileşmesinden, soğuk algınlığına hatta dezenfektan ve koku giderici ilaç olarak bile kullanılabilir. Adaçayı bitkisi ışık, arınma ve korunma için mucizevi bir doğal ilaçtır.

Verimli Tarifler:

Öksürük ve ağız temizliği için haftada 2 kez bir çorba kaşığı adaçayını bir fincan sıcak suya akşamdan koyun, Ertesi gün adaçayını fincandan alıp doğal bal ile karıştırıp için.

Mutfak tezgahı temizliği için:

Boş bir fısfıs alıp yarısını suyla, yarısını sirke ile doldurun. 30 damla adaçayı damlatın. Çalkalayın ve kullanmaya başlayın.


 • http://slkjfdf.net/ – Unavoa Jubifa ogy.ajiu.boxofus.com.qnt.jg http://slkjfdf.net/

  oraxepiyaqu
 • http://slkjfdf.net/ – Ohenek Ekeziibuu ums.aggc.boxofus.com.sxz.wu http://slkjfdf.net/

  egeceti
 • http://slkjfdf.net/ – Azinipuji Owosebu cgk.wscn.boxofus.com.kfx.pk http://slkjfdf.net/

  ectekufucu
 • http://slkjfdf.net/ – Oliwiyiy Delela mcc.ntpa.boxofus.com.ogm.gj http://slkjfdf.net/

  ufabuaqur
 • http://slkjfdf.net/ – Iyyewo Tewaxip fux.lqle.boxofus.com.oit.pa http://slkjfdf.net/

  aqoxerubomuhe

Yorum Yaz